Давид Бенавидез скокна во полутешка категорија за да го брка победникот од Бетербиев-Бивол

Давид Бенавидез (28-0) се чини дека решил да бара настап во полутешка категорија, откако очигледно почувствувал дека го губи времето во супер средна категорија додека чека шампионски борби. Тој се насочи кон неприкосновената титула откако Артур Бетербиев (20-0) и Дмитри Бивол (22-0) ќе го дада победникот летово.

Бенавидез најверојатно ќе се бори со Александар Грозник (20-1) за привремената титула на ВБЦ. Веста ја соопшти претседателот на Советот – Маурицио Сулејман, цитиран од Мајкл Бенсон.

28-годишниот Латиноамериканец моментално го држи појасот во супер средна категорија, откако го освои против Дејвид Лемие во мај 2022 година, потоа го одбрани против Калеб Плант минатиот март и повторно против Деметриус Андраде во ноември. Сепак, Сол Алварез одби да му даде можност да се бори за светската титула.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО