Дастин Пориер смета дека Ислам Махачев го потценува: Можам да победам секого на светот

Пред неговата борба за неприкосновен шампион во лесна категорија Ислам Махачев следниот месец, поранешниот привремен носител на титулата Дастин Пориер се запраша дали бранителот на титулата всушност го потценува предизвикот пред нивниот судир на УФЦ 302.

Пориер, поранешен привремен носител на титулата во лесна категорија и сегашен претендент на ранг-листата, ќе се врати следниот месец во Њу Џерси, соочувајќи се со рускиот моќник Махачев во судир за неприкосновената титула во лесна категорија.

Враќајќи се во кафезот на УФЦ 299 во март, во родниот Лафајет, Пориер го победи Беноа Сент Дени со нокаут во втората рунда.

Што се однесува до Махачев, ќе го има првиот настап по победата со нокаут во првата рунда над Александар Волкановски на УФЦ 294 во октомври во нивниот реванш.

„Не ги следев многу вестите, но кога бев во собата, Мајк Браун ми рече: „Човеку, мислам дека овој маж, Ислам Махачев, можеби го потценува твоето џиу-џицу и потценува колку си опасен“. Дастин Пориер рече дека мислел на интервјуто во кое Ислам вели: „Тоа е лесна борба за мене“. Обележан сум во неколку објави на Инстаграм и Твитер каде тој го вели тоа“.

„И не знам, можеби така им пристапува на сите борби, но можам да завршам и да победам секого во оваа тежинска категорија во светот“, објасни Дастин Пориер. „Навистина верувам во тоа. А тој не мора да верува во тоа. Јас сум тој што треба да верува во тоа и да излезе на теренот и да му удри шлаканица. Јас го можам тоа”.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО