Дастин Пориер: Го победувам Хабиб и станувам најголем во историјата

66

Дастин Пориер е свесен дека влоговите овој викенд во битката против Хабиб Нурмагомедов се далеку поголеми од неоспорната титула во категоријата. Тие ќе се борат во главната борба на УФЦ 242 и ќе се обиде да го загрози статусот на непобедливиост на Дагестанецот. Многу борци се обидоа да го поразат Хабиб, но никој не беше во можност да му се закани во кафезот.

Единствениот борец што освои рундата против шампионот беше Конор Мек Грегор минатата година. Пориер верува дека тој ќе биде што ќе му го нанесе првиот пораз во кариерата на непоразениот шампион. Дастин ќе пиѓува историјата во Абу Даби и верува дека победата над Хабиб ќе го направи најголем во историјата на категоријата.

„Борбата е голема и историска. Несомнено ќе станам најголем во историјата на УФЦ по поразот на Хабиб. Победата во серија над борци како Макс Холовеј, Ентони Петис, Еди Алварез и Хабиб Нурмагомедов во големи борби ме прави најголем во историјата на лесна категорија.

Го победувам Хабиб и станувам најголемиот борец досега што се натпреварувал во лесна категорија во ММА. Ова е битка во која ќе ја освојам неоспорната титула и моето име засекогаш ќе остане во историјата. Ова ќе биде почеток на владеењето на Дијамантот.

View this post on Instagram

25 minutes to make life fair #ufc #mma #espn #fight

A post shared by Dustin Poirier (@dustinpoirier) on