Данка Стојкова е медитерански шампион во кати

Данка Стојкова освои златен медал на Медитеранското карате првенство во Радес, Тунис, во кати.

Стојкова во јуниорска конкуренција имаше изведба 22,8 во првата група, што беше најдобар резултат.

За златото Стојкова (23,5) ги одмери силите со Србинката Сава Јовановиќ (23,1).

Ова е четврти медал за Македонија. Вчера Андреј Басаров и Бесарт Мемети освоија сребра, а Или Билјали бронза.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО