Дана Вајт го ослободи Андерсон Силва по 14 години во УФЦ

Крај на една ера! После долги 14 години, Андерсон Силва повеќе не е дел од УФЦ. „Пајакот“ уште една борба до крајот на договорот, која нема да се одржи.

Бразилецот неодамна загуби од Јураја Хол во последниот настап во октагонот.

Многумина дури тогаш сфатија дека повеќе нема да го гледаме во најпопуларната ММА организација. Такви беа зборовите на Дана Вајт.

Шефот на промоцијата во неколку наврати истакна дека Силва повеќе не е истиот и дека е време да ги „закачи раквиците“.

Поранешниот владетел во средна категорија со 16 последователни победи во УФЦ (рекорд) заврши со шест порази во последните осум борби.

Во Бразил тој се смета за божество. Андерсон Силва е една од причините што луѓето во земјата на кафето толку многу ги сакаат ММА. Помеѓу 2006 и 2013 година Пајакот беше најпрепознатливата фигура во УФЦ и заработи место во Куќата на славните.

Сега 45-годишниот борец ќе треба да бара помалку популарна организација. Неодамна доби отказ од Белатор.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО