Чендлер: Вистината е дека Махачев не се борел со никого

Поранешниот предизвикувач за титулата во лесна категорија на УФЦ (до 70 кг), Американецот Мајкл Чендлер повторно е критичен спрема Ислам Махачев.

Махачев моментално се подготвува за борба за титулата. Тој ќе се бори со Чарлс Оливеира на УФЦ 280 што ќе се одржи на 22 октомври во Абу Даби (ОАЕ). Ѕвездата од Дагестан во битката влегува како фаворит, што дефинитивно изненади многумина. Оливеира се претстави многу силно во последните натпревари и беше шампион.

Чарлс ја загуби титулата во мај откако падна на мерењето поради борбата со Џастин Гејџи. Бразилската ѕвезда го победи Гејџи, но титулата остана празна. Ислам е во победничка серија од 10 борби, но беше критикуван затоа што не ги победи најдобрите борци во дивизијата.

„Немам ништо против Махачев, но вие велите дека изгледа одлично, а на моменти и непобедливо. Но, тој всушност не се борел со никого. Ова е вистина.

Махачев го победи со 14-от, а потоа го победи Ден Хукер, кој беше во серија од три или четири порази. Луѓето ќе кажат дека една од моите победи беше против Хукер. Но јас се борев со него под други околности.

Тој штотуку помина 25 минути со Дастин Поарје, број два во лесна категорија во светот во тоа време. Не реков дека Махачев е лош. Но, не можеме да зборуваме за тоа колку е добар“, изјави Чендлер за ММА фајтинг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО