Чендлер: Борбата Чендлер-Мек Грегор е најголемата во ММА

80

Мајкл Чендлер продолжува да брка борба со Конор Мек Грегор.

Поранешниот шампион во Белатор во лесна категорија и поранешен кандидат за титулата во УФЦ е подготвен да го чека Мек Грегор до јануари-февруари 2023 година. Последен пат го видовме во кафезот 36-годишниот Американец во мај годинава.

Чендлер потоа се соочи со Тони Фергусон и тешко го нокаутира во втората рунда. Чендлер има 2 победи и 2 порази под знамето на УФЦ. Мајкл се бореше со Чарлс Оливеира за титулата во мај 2021 година, но загуби со нокаут.

Сега тој е насочен кон Мек Грегор и верува дека тоа е најголемата борба во ММА.

„Лесната категорија е луда дивизија полна со ѕвезди. Тоа е најтешката поделба во ММА. Чарлс Оливеира ќе се бори со Ислам Махачев. Мислам дека тоа е вистинската борба. Оваа борба ми го отвора патот да се сретнам со Конор Мек Грегор.

Тој излегува од скршеница на ногата, што е голема повреда. Нема да го навредам затоа што си ја скрши ногата. Ова се случи буквално пред една година. Луѓе се вратија побрзо од него од таква повреда.

Сепак, не знаеме колку се комплицирани работите со него. Спортот и лесната тежина се подобри кога е вклучен Конор Мек Грегор. Моментално немам битка.

Доколку Конор се врати во блиска иднина, тогаш би требало да се случи борбата меѓу нас. Ќе има оган и луѓето тоа го сакаат. Мислам дека ова е најголемата борба во ММА во моментов.

Тоа е огромна битка. Ако Конор каже дека сака да се бори со мене, тогаш ќе почекам до јануари-февруари. Мислам дека борбата меѓу мене и Мек Грегор ќе се случи“, изјави Чендлер за ТМЗ.