Чарлс Оливеира: Махачев се однесува арогантно, но ќе плаче

Водечкиот на УФЦ во лесна категорија, Чарлс Оливеира (33-8) смета дека тимот на Ислам Махачев (22-1) е арогантен. Ветува дека ќе лета за Абу Даби и ќе го задржи шампионскиот појас. Борба за слободната титула меѓу Оливеира и Махачев ќе биде насловна на УФЦ 280 во октомври во Абу Даби.

Оливеира е аутсајдер во мечот и покрај тоа што беше поранешен шампион. Има многу луѓе кои не ја покажуваат потребната почит кон Бразилецот. Чарлс потсети дека ги надминал здравствените проблеми и му се заканува на Дагестанецот.

„Тимот на Махачев се однесува арогантно. Ова ќе ги уништи. Никој нема да ме удри посилно од животот. Го преболев срцето и докторот рече дека поради ревматизмот на зглобовите никогаш повеќе нема да можам да се натпреварувам

Доаѓам кај тебе дома, пријателе. Ќе заминам во историјата, ќе го задржам моето наследство како шампион на УФЦ. Премногу зборуваш. Подобро гледајте што зборувате или подоцна ќе плачете“, рече Бразилецот на подкастот за ММА Хоје.

Чарлс го држи рекордот за најмногу победи и завршници во УФЦ. На 7-годишна возраст Оливеира почнува да се чувствува лошо, има редовни болки во телото и има проблеми со одењето, а понекогаш и не можел да ги движи нозете.

Констатирана му е ревматска треска и срцев шум што сериозно му го зафатил глуждот. а лекарот му кажал на неговото семејство дека може да стане парализиран. Чарлс често е врзан за кревет, но и покрај сите предизвици и болести, неговите родители инсистираат тој да учествува во спортски програми.

Две години подоцна, Оливеира почна да закрепнува.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО