Чарлс Оливеира испадна од борбата против Махачев следната недела, Александар Волкановски го прифати реваншот само 10 дена пред мечот!

Што да кажеме, освен дека во УФЦ има малку борци како Александар Волкановски. Станува збор за вистински шампион и вистински борец кој никогаш не бега од предизвик.

Следната сабота на настанот УФЦ 294 шампионот во лесна категорија Ислам Махачев го чека голем реванш. Требаше да се бори со Чарлс Оливеира, „До Бронкс“ отпадна од мечот, но Махачев сепак го чека голем реванш.

Како е тоа можно? Па, тоа е можно затоа што само десет дена пред настанот Александар Волкановски скокна во борба!

Оливеира требаше да се обиде и да се реваншира за тој благ пораз што му го нанесе Ислам минатата година, исто така во Абу Даби, но како што пренесуваат порталите, Оливеира се откажал од овој меч поради повреда.

Сепак, УФЦ не загуби голем меч бидејќи шампионот во перо категорија реши да го спаси денот и да прифати реванш против Махачев за само десет дена. Нема време за сериозни подготовки бидејќи УФЦ 294 се одржува следната сабота (21.10), но не се сомневаме дека Волкановски постојано е на сериозни тренинзи.

Оваа вест ја потврди Дана Вајт на прес-конференцијата по ДВЦС, па слободно можеме да кажеме дека ќе го гледаме овој голем реванш следната сабота. Махачев и Волкановски првпат се сретнаа на настанот УФЦ 284 во февруари оваа година, а потоа ни ја покажаа целосната убавина на ММА и вистински меч меѓу двата шампиони.

Што да кажаме, освен дека во УФЦ има малку борци како Александар Волкановски. Ова е вистински шампион и вистински борец кој никогаш не бега од предизвик, а речиси сигурно е дека ниту еден актуелен шампион на УФЦ не би прифатил толку тежок натпревар само десет дена порано. Фановите коментираат дека покрај „вистинскиот“ го заслужува и појасот БМФ, но сега има можност да земе уште еден што долго време го посакува, оној во лесна категорија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО