Бронзениот олимпиец Дамир Шакро уапсен под обвинение за силување

21

Освојувачот на бронзениот медал на Олимпијадата во Сеул во 1988 година, Дамир Шкаро е уапсен под обвинение за силување и закана.

По завршувањето на кариерата во боксот беше пратеник на ХДЗ од 1995 до 2000 година и е актуелен лидер на Сигет авто-клубот, најголемиот авто клуб во Хрватска.

Тој има докторат по економија.

60-годишниот Шкаро го обвини вработена во авто клубот за силување и испраќањена  заканувачки пораки, објави Дневник.хр.

Само неколку часа откако лекарката на жртвата го пријавила за силување во полиција, Дамир Шкаро испратил заканувачки пораки до жртвата. И понудил и 80.000 евра за да молчи, а потоа отишол во Босна и Херцеговина, чие државјанство го има. Имаше рок до четвртокот да се пријави во полиција, а во средата наутро е упасен кога влегувал во Хрватска.