Бронзен медал за Блерина Сефери на Европскиот куп во Берлин, порази на Реџепи и Колев

Blerina treta na EK Berlin 2016

На силниот Европскиот џудо куп за кадети во Берлин, Германија, овој викенд, Абреша Реџепи (-48 кг) е поразена со јуко од Германката Малин Фишер. Димитар Колев (-60 кг) е совладан со ипон од Александер Вегеле од Германија.

Тетовката Блерина Сефери (- 52 кг), која од минатата година се натпреварува за германската репрезентација, го освои бронзениот медал.

Blerina na piedstal vo Berlin 2016

Сефери во првата борба ја победи Италијанката Софија Барбони со еден ипон и едно јуко сперма едно јуко на противничката. Во второто коло исто така славеше со еден ипон и еден јуко на Рос Деурло од Холандија, додека во третото беше поразена од Србинката Надежда Петровиќ со по еден ипон и вазари наспроти нејзиното јуко. Во репасажот најпрво ја победува Холанѓанката Даник Јансен со вазари и јуко, потоа и Французинката Лалу Лабрун, која имаше казнен поен. Во решавачкиот меч за бронзениот медал е подобра од Аника Вуерфел од Греманија со вазари.

Blerina borba Berlin 2016

Учествуваа 647 натпреварувачи од 36 држави.

Ipon.mk/В. Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО