Борнза за Силвио Мирорвски на ЕП во кик бокс во Будва

256

Силвио Мировски е поразен од Максим Лиубин од Молдавија 0-3 во полуфиналето на Европското првенство за постари кадети и јуниори во Будва, Црна Гора. Мировски го освои бронзениот медал на ЕП.

Силвиот ја загуби борбата со прекин во третата рунда откако противникот му зададе силен удар во стомакот со кој издиша.

На ЕП ќе настапат 1163 кикбоксери со 1466 натпреварувачки влезови од 39 држави.

Резултати – ЕП кик бокс-Будва, Црна Гора:

Кик лајт – постари кадети

-47 кг Исмаил Туркер – Решут Ксавиер (Полска) 0-3

Лоу кик – јуниори

-48 кг Олгица Орешкова – Кристина Иудина (Русија) ½ финале

К-1 – јуниори

-57 кг Силивио Мировски – Страхиња Савиќ (Србија) 3-0
Полуфинале
-57 кг Силивио Мировски – Максим Лиубин (Молдавија) 0-3

-71 кг Горјан Ристовски – Милош Богуцки (Полска) 2-1

-65 кг Миа Тодорова – Донета Менџики (Косово) ½ финале