Борец на УФЦ ја скрши подлогата од октагонот со дивјачки зафат (ВИДЕО)

Некому може да му биде простено што мисли дека навивачите на борбите го виделе сето тоа за време на 25-годишната историја на УФЦ – но саботниот настан во Лас Вегас ја виде една од поуникатни глетки во историјата на организацијата, кога борец остави видлива вдлабнатина во платно откако противник го шипкал на главата.    

Средните тела, Ентони Хернандез и Марк-Андре Бариолт тргнаа во војна за три-и-битни рунди во објектот Апекс на УФЦ во Син Сити за да отворат карта за борба, насловена од многу очекуваниот судир меѓу бантам категоријата Кори Сандаген и Сонг Јадонг, но нивните борбата најверојатно најдобро ќе биде запаметена не по финишот на Ернандез со триаголник на раката во третата рунда, туку по отстранувањето што се случи претходно.

Хернандез, поранешен шампион во ЛФА, кој го имаше својот шести настап за УФЦ, откако дипломираше во главниот список откако се појави во серијата „Контендер на Дана Вајт“, се обиде да го симне Барјо откако успеа да ги закочи рацете околу половината на својот непријател.

Но, наместо да го фрли противникот на грб, моментумот го презеде и го испрати Барио да удри со глава до душекот – со главата и вратот како да го преземаат целиот товар од неговата телесна тежина.

Толку влијателно беше отстранувањето што последователните репризи покажаа видлива и крвава вдлабнатина на платното од точката на ударот.

Сепак, ситуацијата можеше да биде многу потешка, и за среќа, Бариол се чинеше дека избегнува сериозна повреда како резултат на громогласното соборување. Како и да е, коментаторот и поранешен шампион на УФЦ, Даниел Кормиер, призна дека очекува влијанието „ќе повреди утре“.

Генерално, нема да биде тепачка на која Бариол љубезно гледа назад, откако, исто така, го скрши реброто за време на натпреварот и конечно беше задушен во несвест додека го претрпе шестиот пораз во кариерата од 21 борба.

„Дуде штотуку беше фрлен на глава толку силно во UFC што всушност го оштети подот на кафезот! Тоа буквално НИКОГАШ не сум го видел, НИКОГАШ!!!“ напиша еден фан на интернет, како одговор на шокантната снимка.

„Помислив дека има повреда на ‘рбетниот мозок веднаш. Беше блиску! Мило ми е што беше добро!“ додаде уште еден.

Еден додаде дека дури и најискусните фанови на УФЦ не можеле да го очекуваат тоа што го виделе: „Гледам од ’06, а ни ова никогаш не сум го видел“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО