Бомба од Полска! Дарко Стошиќ ќе го предводи враќањето на КСВ во Чешка, ќе се бори против домашен тешкаш

Еден ден пред настанот КСВ 85 полската организација објави дека во октомври се враќа во Чешка, а настанот ќе го предводи никој друг туку Дарко Стошиќ! „Столе“ ќе се врати во кафезот по пауза од неколку месеци, а противник ќе му биде локалната надеж Михал Мартинек.

Последниот меч на Стошиќ беше во средината на јули кога брутално го нокаутира Стефан Војчак во третата рунда на КСВ 84 и се врати на победничката патека, а тој нокаут можете да го погледнете ТУКА.

Пред тоа беше поразен на Брејв во Белград во вториот месец кога беше нокаутиран од Шамил Газиев, а сега третата победа по ред и шеста вкупно ќе ја бара под покровителство на една од најсилните европски ММА промоции. .

На другата страна ќе биде Мартинек кој има два настапи во КСВ. Во својот прв настап го победи Филип Стави со едногласна одлука на КСВ 71 во јуни минатата година, потоа на КСВ 75 во октомври загуби со поделена одлука од Даниел Омиеланчук во борба каде што е речиси сигурно толку брутално украден, а сега ќе бара камбек со победи на домашен терен против најдобриот српски тешкаш.

Потврдено е и враќањето на Роман Сизмански, а за други борби треба да дознаеме во наредниот период. Настанот ќе се одржи на 14 октомври во чешкиот град Тринец.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО