Боксот е најпопуларен боречки спорт во светот, има повеќе фанови од Формула 1

Има и такви кои не го сакаат спортот и она што го нуди, а тоа е напливот на надбубрежните жлезди кога гледате и навивате за вашиот омилен натпреварувач или тим.

Не е важно дали е фудбал, кошарка, ракомет или некој боречки спорт, затоа што кога ќе се потопите во некој спортски настан, ништо друго не е важно во тој момент.

Спортот има огромна моќ да ги зближи луѓето од различни култури, а често се поставува прашањето кој е најпопуларен во светот, а фудбалот се очекува да биде на прво место.

Се проценува дека повеќе од четири милијарди луѓе од целиот свет следат фудбал.

Неверојатен факт е дека 3,5 милијарди луѓе го следеа финалето на Светското првенство во Русија меѓу Франција и Хрватска (4-2).

Потоа следуваат крикетот и хокејот на трева, кои по популарност се пред кошарката и бејзболот.

Меѓу најпопуларните боречки вештини, боксот има свое место во Топ 15, а потоа следи Формула 1.

Боксот денес не е толку популарен како порано, но сепак има огромен број следбеници, а околу 450 милиони луѓе го гледаат ширум светот.

Спортот имаше свои подеми и падови, од златната ера на Мухамед Али до експлозивното, но контроверзно владеење на Мајк Тајсон.

Некои од најголемите борби во историјата се одржаа во рингот, што го прави спортот задолжителен да го види секој спортски љубител кој бара возбуда.

А веднаш до боксот е Формула 1, која ја следат нешто повеќе од 400 милиони луѓе во светот.

Љубителите на најголемиот октански циркус во светот можеа да уживаат и овој викенд кога на легендарната патека во Монца се одржа 14-та трка од овогодинешниот шампионат.

Првото место го освои актуелниот светски шампион и лидер во вкупниот пласман, Холанѓанецот Макс Верстапен (Ред Бул), кој стигна до својата 47-ма победа во кариерата и 10-та во низа.

Неговиот мексикански клупски колега Серхио Перез беше втор, а третото место го освои Шпанецот Карлос Саинц (Ферари).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО