Шампион во бокс е убиен во Мериленд

Исаја Олугбеми, кој минатиот месец го освои Националното првенство во тешка категорија Златни ракавици, беше застрелан повеќе пати во неговиот роден град Одент, Мериленд.

Во понеделникот вечерта националниот аматерски шампион во бокс, чија кариера беше во надежна нагорна спирала, беше застрелан и убиен во, како што го опиша полицијата, „целонасен“ напад. Боксерот беше на пат да стане професионалец.

Полицијата одговорила на пукањето во 21 часот и 45 минути во близина на раскрсницата на Медоумист веј и Стехлик драјв – населбата во која живеел 27-годишниот маж. И го смести на земја со шест прострелни рани. Исаја со хеликоптер бил пренесен во болница, каде подоцна се опоравил од повредите.

Властите истакнуваат дека истрагата е сè уште во рана фаза и засега нема информации за осомничени или мотиви. Полицијата смета дека пукањето е целно, а не самоволно.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Isaiah Olugbemi (@mr_big.fella)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО