Боксерите го чекаат чартер летот, БФМ вели немале контакт со заболениот Тони Филипи

220

Додека македонската Влада ги организира јавните повици за чартер летови со кои треба да се пренесат македонските граѓани кои се заглавени во европските држави, бокс репрезентивците Гоце Јанески и Јасин Лама се уште се во Лондон, каде што учествуваа квалификацискиот турнир за ЛОИ во Токио.

Не можеа да се вратат во Македонија поради затворените граници во Европа како последица на коронавирусот..

„Боксерите и понатаму се во Лондон, згрижени се во хотел, не се во карантин бидејќи не се заразени и нема потреба, немале никаков контакт со Хрватите кои престојувале во сосема друг хотел за време на турнирот. Јанески и Лама се во очекување Владата да организира хуманитарен лет од Лондон за да се вратат во земјата, во моментов нема друга опција како да ги вратиме“, велат од Боксерската федерација на Македонија која имаше два обиди да ги врати дома.

Хрватската боксерска делегација се врати од Лондон со симптоми на коронавирус, а Тони Филипи е првиот хрватски спортист заразен со Ковид-19.

Поради сето ова по пристигнувањето во нашата земја Јанески и Лама ќе заминат во задолжителен 14-дневен карантин.