Боксерите ги добија противниците на Европското првенство за јуниори

Македонските боксери ги добија противниците на Европското првенство за јуниори (17 и 18 години) во Будва, Црна Гора.

Боите на Макеоднија ги бранат браќата Илхан Озмен Ајхан Озмен од БК Универзалци и Ардијан Аземи од БК Шкупи.

ЕП во бокс:

75 кг Ајхан Озмен – Сантијаго Селимај (Албанија) 15 ноември

Победникот во четвртфиналето ќе се бори со Светослав Воскресенски од Молдавија на 18 ноември.   

64 кг Илхан Озмен – Каталин Винсентиу (Романија)/Вхаг Галустјан (Ерменија) 1/8 финале 16 номеври

91 кг Ардијан Аземи – Јакуб Сарѕевски (Полска) 14 ноември

Победникот во четвртфиналето ќе се бори со Дује Гацина од Хрватска на 17 ноември.

Боксерите ги предводат тренерите Насер Харуни и Васко Цубалевски.

На ЕП настапуваат 175 боксери (113 мажи и 62 жени) од 22 држави.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО