Боксер од Камерун е приведен во Русија под сомнение за обид за силување

Камерунскиот боксер Тајсон Дижон беше приведен на 25 август во градот Мурино, регионот Ленинград. Професионален спортист е осомничен дека се обидел да силува 30-годишна локална жена, јавува извор на ТВ РЕН.

Дижон сега е во привремен притвор. Во сабота, на 26 август, на суд ќе се решава прашањето за апсењето на боксерот.

Пред неколку дена дотичната се обратила во полиција со пријава против камерунскиот спортист.

Инспекторите во моментов ги истражуваат околностите околу оваа приказна. По пријава на жената е поведена кривична постапка. На Дижон му се заканува казна затвор од 3 до 6 години.

Минатата година Дижон имаше 2 пресметки во рингот со Вјачеслав Дацик и падна во двете средби.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО