Боб Арум сака Мани Пакијао да се врати и да се бори со поранешниот апсолутен шампион

Летово, Фреди Роуч, поранешниот тренер на Мани Пакијао, изјави дека филипинскиот борец сака да се бори само на уште едно натпреварување – Олимпијадата во Париз во 2024 година.

Поранешната филипинска боксерска ѕвезда (62-8-2, 39 КО) ја имаше својата последна борба во полусредна категорија во август 2021 година, кога загуби од Јорденис Угас, но тој сè уште официјално не се пензионира после тоа.

Многумина беа убедени дека тоа е неговата последна борба по фантастичната кариера во која освои дванаесет големи титули, беше шампион во пет различни тежински категории и беше филипински сенатор од 2016 до 2022 година.

Извршниот директор на Топ ранг, Боб Арум, во една неодамнешна изјава откри дека со задоволство би организирал меч против Мани Пакијао за неговиот боксер и поранешен апсолутен шампион Џош Тејлор.

„Тој е идеален противник за Тејлор. Борбата против Пакијао би била добра борба. Верувам дека тоа би го интересирало и Мани“, изјави Боб Арум и истакна дека 44-годишниот Филипинец со задоволство би се вратил во рингот:

„Да, тој сака бокс. Тој е многу богат и троши многу пари, но не зема придонеси од никого. Сигурен сум дека Пакијао сака да ја продолжи кариерата и да боксира барем уште една или две години. А парите се причината што сите се враќаат“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО