Бо Никал: Чимаев ќе го победи Витакер

Американскиот УФЦ борец Бо Никал даде прогноза за борбата меѓу Хамзат Чимаев и Роберт Витакер.

Оваа борба ќе се одржи во јуни во Ријад, Саудиска Арабија. мечот ќе го даде предизвикувачот за титулата во средна категорија. Букмејкерите веруваат дека Чимаев ќе победи и го прогласија за фаворит. Навивачите се поделени во прогнозите за оваа борба.

Чимаев за прв пат во кариерата ќе учествува во борба од 5 рунди. Ако не успее рано да победи, тогаш неговите шанси ќе се намалат во доцните рунди. Никал верува дека Витакер нема да се справи со борбата на Чимаев и ќе загуби:

„Мислам дека ќе биде добра борба. Знаете, очигледно би му ја дал предност на ударот на Витакер и предноста во граплингот на Чимаев. Искуството е веројатно со Витакер, едноставно, затоа што имал повеќе борби на високо ниво.

Но, чувствувам дека Витакер ќе има тешкотии да се справи со борењето на Чимаев и затоа мислам дека Хамзат ќе ја добие борбата“, изјави Никал.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Full Violence ™ (@fullviolence)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО