Битолчани-штипјани 2-0 на ММА турнирот во Струга (ВИДЕО)

 

Blazo dardov Struga 2016

Битолчани беа подобри во двојната пресметка со штипјани на првиот ММА турнир „Кејџ фајт“ синоќа во Струга.

Блажо Дардов со чоук од позади го совлада Мирза Сендиќ, а Филип Божиновски славеше против Хајрудин Сендиќ со КО. Или Ниџитцу клуб Битола-Самурај од Штип 2-0.

Блаже Дардов само што има наполнето 17 години и досега има 3 ММА победи со доста поикусни борци. Има злато во грапплинг,  но ги има освојувано медали и на други турнири. Тој е носител на зелен појас во НК Битола во стилот „рју ха мацедониан ниџитсу“.

Bozinovski mma struga 2016

Филип Божиновски исто така со 17 години има позитивен скор во ММА- 2 победи и 1 пораз. Има освоено повеќе медали во џиу џицу. Носител е на зелен појас во НК Битола.

„Станува збор за добри борци од кои во иднина очекувам да остварат добри резултати, како на балканско така и на европско тло, и да ја претстават нашата Македонија во најдобро светло. Нашиот клуб е расадник за добри борци. По вчера прикажаните борби на борците на нашиот клуб, кои беа најатрактивни, поканети сме во Велес на ММА турнирот на 8 октомври во чест на загинатите бранители „Ноќта на незаборавните“, на кој се надевам ќе уцествуваме со повеќе наши борци“, истакана тренерот Сашко Мирчевски.

Mircevski soBardov i Bozinovski

Ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО