Бетербиев: Мајк Тајсон и Мухамед Али се моите љубимци

Непоразената боксерска ѕвезда Артур Бетербиев изјави дека негови фаворити во боксот се легендите Мајк Тајсон и Мухамед Али.

Тајсон и Али се двајца од најпрепознатливите боксери во историјата. И двајцата направија многу за спортот и тој порасна благодарение на нив. Во јуни,Бетербиев остана непоразен во рингот откако го нокаутира Американецот Џо Смит Јуниор во борба што се одржа во Њујорк (САД).

Артур победи со нокаут во втората рунда. Со оваа победа тој ја додаде титулата на ВБО на титулите на ВБЦ и ИБФ. Статистиката на Артур вклучува 18 победи со 18 нокаути. За медиумите во Русија Артур проговори за своите миленици и призна дека е тешко да се копираат.

„Моите омилени боксери се Мајк Тајсон и Мухамед Али. Секогаш бев импресиониран од моќта на ударите на Тајсон или од начинот на кој Мухамед Али се движеше. Работеа одлично, но како да ги копирам?

Кога се обидувате да копирате, може да биде тешко. Сепак, јас сум анатомски составен на поинаков начин. Но, сепак ме мотивираа, беа примери. Дури и кога станува збор за начинот на живот.

Али никогаш не пиел и не пушел. Изгледаше како вистински спортист. Во тешка категорија денес има такви момци. Без навреда за нив, но од страна не може да се забележи дека се професионални боксери.

Да се ​​биде спортист значи да се промовира здрав начин на живот. За мене ова е многу важно“, вели Артур за „Росискаја газета“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО