Бесир Алили ќе се бори за златниот медал на Европското првенство

176

Бесир Алили (48 кг) е во финалето на на Европското кадетско првенство во Фиренца, Италија, и за златниот медал ќе се бори утре со Харутјун Хованисјан од Ерменија.

На патот до финалето талентираниот Алили ги совлада Оскар Кулчицки од Полска, Андреј Витан од Молдавија и Лука Гугешашвили од Грузија.

Арсим Бекири (85 кг) е поразен од Белорусинот Александар Хулник 3-10

Утре настапуваат Стефан Штерјов (45 кг) против Литваенцот Артиом Цветков директоно во четвртфиналето, Аид Салихаси (51 кг) со Финецот Аксели Еркола и Реџеп Хајдари (92 кг) ќе се сретне со Дмитри Дусков од Молдавија.

Резултати
48 кг
Бесир Алили – Оскар Кулчицки (Полска) 10-0 (ТТ)
Бесир Алили – Андреј Витан (Молдавија) 12-10
Бесир Алили – Лука Гугешашвили (Грузија) 6-2
Финале
Бесир Алили – Лука Гугегашвили (Грузија)

65 кг
Арсим Бекири – Александар Хулник (Белорусија) 3-10

Ipon.mk