Белал Мухамед со втора победа над Висенте Луке за една недела

Белал Мухамед го победи Висенте Луке и во вториот дуел – оној на ранг-листата на УФЦ во полусредна категорија. Потсетуваме, Американецот со палестински корени Мухамед го победи својот бразилски противник со едногласна одлука (49-46, 49-46, 48-47) во главната пресметка на УФЦ на ЕСПН 34 што се одржа минатиот викенд.

Тоа беше и втор меч меѓу нив и нивната прва средба во октагонот одржана пред околу 6 години беше нокаут победа во првата рунда во корист на Луке.

По победата Мухамед коваше нова, поместувајќи го Бразилецот од топ 5 најдобри борци во полусредна категорија.

Од денеска Белал е број 5, а Луке е број 6.

И покрај развојот, сепак, Бразилецот може да се пофали дека барем ја добил финансиската пресметка со Мухамед. Бразилскиот борец замина со 112.000 долари побогат, заземајќи го првото место во овој поглед од оваа гала, а со 16.000 долари помалку е Билал – со 96.000 долари.

Нема други промени во овонеделното ажурирање на рангирањето во полусредна категорија. Лидер веднаш по шампионот Камару Усман е Колби Ковингтон, а зад него се Леон Едвардс и Хамзат Чимаев. Врвот го комплетираат Жилберт Барнс и Мухамед.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО