Белал Мухамед: Нема да се борам со Шавкат Рахмонов

Американскиот ММА борец во полусредна категорија на УФЦ, Белал Мухамед одби да се бори со Шавкат Рахманов.

Претходно Дана Вајт изјави дека сака Мухамед и Рахмонов да се борат. Претседателот на УФЦ сака борбата да се случи налето. Ова ќе биде преносна борба за предизвикувач на титулата што ја поседува Леон Едвардс.

Ако треба да бидеме искрени, мора да признаеме дека Белал заслужува да се бори за појаост. Тој е во долга серија, но Дана Вајт, сепак, ќе му даде шанса на Колби Ковингтон за титулата.

Вајт очигледно сака да го елиминира здодевниот Мухамед од борбата за титулата. За таа цел, УФЦ му го дава Рахмонов, но Белал не е глупав и ја одбива оваа борба.

„Единствениот кој е пред мене во рангирањето е Камару Усман. А борбата со Рахмонов за која зборува Дана Вајт е чекор назад. Штотуку победив непоразен борец, а Рахмонов нема големо име.

Така, ќе се борам со Камару Усман или Жилберт Барнс, ако може да го победи Хорхе Масвидал. Жилберт кажа многу работи за мене. Негодува што сум повисоко на ранг-листата ​​и оваа борба ме мотивира.

Навистина нема смисла во ниту една од овие борби за мене, освен за титулата, но ако одам да се борам, тоа мора да биде противник со големо име“, рече Мухамед за ММА Ток.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Belal Muhammad (@bullyb170)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО