Белал Мухамед го надмудри Висенте Луке и го победи

Белал Мухамед му се реваншира на Висенте Луке во главната борба УФЦ на ЕСПН 34, во меч кој се одржа пред неколку минути во Лас Вегас. Во 2016 година Луке го нокаутира Мухамед за 1 минута и 19 секунди. Овој пат тоа не се случи.

Мухамед ја наметне својата борба и благодарение на неговиот тврд стил го надмудри Луке. Во првата рунда разменија рачни и ножни удари, а борбата во стој беше рамноправна. Белал успеа да го приведе мечот на партер.

Мухамед доминираше на теренот и го држеше Бразилецот до последните секунди од рундата. Белал не постигна тежок граунд и паунд, но сепак освои важни бодови во картичките на судиите.

Во втората рунда се случи она што го видовме во првата рунда. Висенте беше малку подобар во држењето на телото, но Мухамед се придвижи и ги избегна тешките крошеа. Белал повторно го собори на подот и имаше вредни секунди на доминантна позиција. Луке стана, но ја загуби и таа рунда.

Во третата рунда Висенте остави најсилен впечаток. Успеа да го повреди Мухамед со леви крошеа. Белал се опорави и притисна. Се обиде да го собори Луке, но не успеа. Луке му нанесува тешки лоу кикови на Мухамед, кој продолжува да се движи. Тежок лакт од Луке, кој можеби ја презема рундата.

Во четвртата рунда Луке тргна агресивно и зададе хај кик, по што следеше лоу кик. Размена на крошеа, по што Белал уште еднаш го собори Луке на партер. Висенте успева да стане и постигнува лоу кик. Размена на десни крошеа и крај на рамноправната рунда.

Во петтата рунда Луке притиска и прима директ од Мухамед. Белал се обидува да го собори, но Луке добро се брани. Нов обид за соборување на Мухамед, кој е клучен за Бразилецот. За среќа, Мухамед побегна. Белал е упорен во обидите да го собори и успева. Висенте успеа да застане и да зададе лоу кик, но ја загуби и оваа рунда.

Така, нивната битка дојде до одлука која е едногласна за Мухамед – (49-46, 49-46, 48-47). Со оваа победа Мухамед влезе во серија од 7 последователни победи и го предизвика Колби Ковингтон. Белал нема моќ на нокаут, нема способност за завршница, но дефинитивно има тежок стил кој ги добива неговите битки.

Висенте, пак, се раздели со серијата од 4 последователни победи. Тој загуби само 3 од неговите последни 17 борби во УФЦ. Поразите на Луке се од Леон Едвардс, Стивен Томпсон и Мухамед.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО