Барнс: Не! Махачев не е новиот Хабиб

Жилберт Барнс не верува дека Ислам Махачев е замената на Хабиб Нурмагомедов.

На УФЦ 280 на 22 октомври 2022 година во Абу Даби ќе се одржи шампионска борба за титулата во лесна категорија. Поранешниот шампион, Чарлс Оливеира ќе го предводи настанот против неговиот иден противник Махачев.

Користењето на неговиот доминантен стил на борба, придружен со брутална доминантна позиција, наведе многумина да го гледаат Махачев како Нурмагомедов верзија 2.0. Сепак, поранешниот конкурент во лесна категорија, Жилберт Барнс, не гледа сосема исто ниво на доминација кај докажаниот штитеник на Нурмагомедов.

„Слушнав дека Махачев е многу, многу добар и дека завршува многу од противниците и има навистина добра борба за завршница, подобра од Хабиб. Но, бројките не го кажуваат тоа“, рече Барнс.

„Луѓето велат: „О, тој е новиот Хабиб“. Не, тој не е Хабиб. Загуби со нокаут од Тијаго Мозес, нема многу завршници…

„Погледнете ги завршниците што ги има Чарлс, продолжи тој и додаде: „Мислам дека кариерата на Чарлс е многу подобра од онаа на Ислам. Ударот на Чарлс е многу подобар од оној на Ислам. Чарлс е огромен, тој е многу поголем од мене. Чарлс е во многу добар моментум. Мислам дека Чарлс ќе победи. Мислам дека нема да биде лесно, но мислам дека Чарлс само наоѓа начин да доминира во борбите. Ќе биде војна, но мислам дека Чарлс ќе победи и ќе биде убедлив“.

Кога ќе се сретнат Оливеира и Махачев, којбило од нив ќе ја прекине својата серија од 10 борби без пораз.

Што се однесува до „Дурињо“, сè уште ја чека следната борба, откако на почетокот на годината (3 април 2022 година) загуби од Хамзат Чимаев со едногласна одлука на УФЦ 273.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО