Хамзат Чимаев – најмениот убиец на УФЦ

Хамзат Чимаев се спореди себеси со платен убиец пред неговиот предводнички настап на УФЦ 279 со Нејт Дијаз.

Ѕвездата во подем Чимаев има 11-0 како професионален борец во ММА со 10 завршници, додека 37-годишниот Дијаз влегува во последната борба од договорот со УФЦ.

Многу следбеници на спортот ја критикувааа одлуката на УФЦ да ги спротивстави омилениот на навивачите Дијаз против Швеѓанецот со руско потекло, кој порасна гледајќи го Американецот, но сака да го победи на исконски начин во Лас Вегас овој викенд.

На прашањето на ЕСПН како ја замислува борбата со Дијаз, 28-годишниот Чимаев рече:

„Ќе заработам малку пари и ќе му ја скршам главата, знаеш? Ќе се забавувам.

УФЦ сака да го убијам овој човек, морам. Знаеш, секогаш велам дека сум како убиец. Ми плаќаат, а јас му ја отсекувам главата“.

Кога Брет Окамото го праша дали Чимаев се гледа себеси како платен убиец на УФЦ на главниот настан овој викенд во велтер категорија тој рече:

„Да, таков сум“.

Дијаз последен пат се бореше во јуни 2021 година, претрпувајќи пораз од Леон Едвардс, кој ја освои титулата на УФЦ во полусредна категорија пред некое време.

Чимаев последен пат се натпреваруваше во април, победувајќи со тесна одлука против поранешниот предизвикувач за титулата Жилберт Барнс, со што стана првиот човек во ММА што не го заврши „Борз“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО