Барнс ќе земе премија како за победа за борбата со Чимаев

191

Жилберт Барнс ќе ја земе награда како за победа во неверојатната битка со Хамзат Чимаев. Двајцата направија една од најспектакуларните борби во последните години во кафезот на УФЦ. Чеченецот си ја честиташе победата со судиска одлука 3-0, секој доделувајќи му 29-28 во негова корист.

Судирот беше едно од загревањето на УФЦ 273, но беше пропратен со овации од навивачите. Заслужено беше номиниран за „Меч на вечерта“, за кој Барнс и Чимаев ќе инкасираат по дополнителни 50 илјади долари.

По средбата шефот на УФЦ, Дана Вајт, објави дека Бразилецот заслужил да добие хонорар како за победа.

„Ова е еден од најдобрите мечеви што сум ги гледал. Дали знаете нешто друго? Мислам дека ќе му дадам пари на Жилберт Барнс како за победа. Овој меч беше навистина неверојатен. Едно од најдобрите што сум ги видел“, изјави шефот на УФЦ.

Во суперлативи зборува и за Чимаев.

„Кога сте виделе некој да излезе од никаде и да прави такви битки? Тој штотуку го победи второто место на рангирањето во полусредна категорија, еден од најтешките ривали досега. Ова момче е вистински убиец. Положи огромен тест и тоа на импресивен начин“.

Уште двајца борци ќе заминат со дополнителни бонуси од УФЦ 273. Александар Волкановски ја одбрани светска титула во перолесна категорија откако го нокаутира Корејското зомби, со што заработи бонус од 50.000 долари за Изведба на вечерта. Истата сума ќе ја инкасира и ветеранот Алексеј Олејник, кој во тешка категорија го откажа Џаред Вандера.