Барбоса отпадна од главниот настан на УФЦ Вегас 63 (ФОТО)

Едсон Барбоса нема да се бори во октагонот против непоразениот Грузиец, кој ја претставува Шпанија, Илја Топурија на главниот настан на УФЦ Фајт најт 213, познат и како УФЦ Вегас 63, кој ќе се одржи на 29 октомври.

Причината е што Бразилецот заработи повреда на десното колено.

Се уште не е познато дали УФЦ нема да бара друг противник за Топурија или борбата ќе биде одложена.

Барбоса има биланс од 22 победи и 11 порази во ММА. Тој победи на дури 14 меча пред крајот (13 со нокаут и 1 со завршница). 36-годишниот ветеран е дел од УФЦ од 2010 година!

Во овој период од 12 години, Барбоса 27 пати влезе во октагонот! Од нив има остварено 16 победи и 11 порази во перо категорија. Моментално е рангиран на 13-то место во најпознатиот светски ММА синџир во неговата дивизија, додека Топурија е 14-ти.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Reino da Luta ™ (@reinodaluta)

Илја Топурија е еден од најновите и најперспективните ѕвезди во подем на УФЦ. Грузиецот кој ја претставува Шпанија има 12 победи во 12 ММА натпревари! Тој доби дури 11 борби пред официјалниот карј (4 со нокаут и 7 со сабмишн). 25-годишниот борец е дел од најпознатиот синџир на ММА во светот од 2020 година.

Во тој период од околу 2 години забележа 4 победи (над Јусеф Зелал со одлука, над Демиен Џексон и Рајан Хол со нокаути во првата рунда и над Џеј Хаберт – нокаут во втората рунда).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by El Matador (@iliatopuria)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО