Бајрам Мамутовски се пласира во финалето на Балканското првенство во Романија

Бајрам Мамутовски во полуфиналето на Балканско првенство во Рамницу Валцеа, Романија, извојува победа над Јон Плинга од Молдавија.

Мамутовски во финалето ќе ги одмери силите со Неарчос Константинудис од Грција.

Ери Хани кој директно се пласира во финалето за златниот медал ќе се бори со победникот од мечот Срѓан Томиќ (Србија) – Драгош Бадеа (Романија).

Утре во полуфиналните средби ќе настапат Адријан и Ружди Рустемовски.

Балканско првенство:

48 кг Бајрам Мамутовски – Јон Плинга (Молдавија) 5-0

54 кг Адријан Рустемовски – Даниел Гарлеану (Романија) ½ полуфинале 

60 кг Ружди Рустемовски – Николос Каливијакис (Грција) ½ полуфинале

86 кг Ери Хани – Срѓан Томиќ (Србија)/ Драгош Бадеа (Романија) финале 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО