Арифи Мердан со една победа и два порази на Европското првенство во самбо

Арифи Мердан (-90 кг) прв настапи од нашите репрезентативци на Европското сениорско првенство во самбо во Минск, Белорусија, извојува победа против Едик Петросјан од Ерманија, но беше поразен од Валентин Журдан од Франција и Паата Гвинијашвили од Грузија во неговата Ц-група.

Мердан настапува во спорт самбо.

За Македонија на ЕП наставуваат:  Александар Стојанов (+100 кг), Един Дураковиќ (-100 кг), Мердан Арифи (-90 кг) и Омер Зендели (-74 кг), а ги води тренерот Славчо Тодоров. Претседателот на Самбо федерацијата на Македонија, Ердал Факиќ, учествува на Конгресот на ФИАС.

Ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО