Анте Делија загуби со прекин во првата рунда од Русинот Валентин Молдавски

Поранешниот шампион на ПФЛ во тешка категорија Анте Делија (24-5) со пораз ја започна новата сезона. Хрватскиот ММА борец загуби од поранешниот шампион во Белатор, Русинот Валентин Молдавски (12-3-1) со прекин во првaтa runda на настанот ПФЛ 1 во Сан Антонио.

Дубровчанецот во воведот искомбинира две одлични крошеа, а потоа доби удар во меѓуножјето, се опорави и го продолжи натпреварот.

Анте по паузата делуваше поинаку, како да беше повреден, а Молдавски добро го користеше ова и почесто погодуваше.

Русинот продолжи да задави удари, удри неколку пати со колено во глава, а потоа Делија се затвори во блок и бидејќи повеќе не се бранеше активно, судијата го прекина мечот.

Анте по мечот се држеше за препоните, а се надеваме дека повредата не е сериозна и дека ќе биде подготвен за настап во второто коло на турнирот во тешка категорија.

Тоа е прв пораз од 2021за Неволјата во движење. Делија тогаш загуби во финалето на турнирот од Бразилецот Бруно Капелоца.

Во конасловната борба Денис Голцов успеа да направи пресврт во мечот во тешка категорија, победувајќи го Линтон Васел со прекин во средината на третата рунда.

Се одржаа уште три натпревари во тешка категорија. Олег Попов со технички нокаут во втората рунда го победи Стив Мури, додека Даниел Џејмс на секунда пред крајот на првата рунда го нокаутира Марсело Голмо.

Сергеј Билостени со едногласна одлука на судиите беше подобар од Благој Иванов.

Резултати од настанот ПФЛ 1:
Валентин Молдавски – Анте Делија – ТКО (тупаници), Р1 (2:17)
Денис Голцов – Линтон Васел – ТКО (удари), Р3. коло (3:11)
Лиз Кармуш – Јулијана Веласкез – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Дакота Дичева – Лиза Молдин – ТКО (колено во телото и удари), Р1 (3:54)

Воведни борби
Даниел Џејмс – Марсело Голм – ТКО (тупаници), Р1 (4:59
Сергеј Билостени – Благој Иванов – едногласна одлука на судиите (29–28, 29–28, 29–28)
Таила Сантос – Илара Џоан – завршница (гушење од позади), Р1 (3:57)
Олег Попов – Стив Мури – ТКО (удари), Р2 (3:47)
Кана Ватанабе – Шана Јанг – едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27)
Јена Бишоп – Челзи Хекет – завршница (лост на рака), Р1 (4:15)
Димитра Ајви – Лукас Бренан – едногласна одлука (29–28, 29–28, 29–28)
Брајс Мередит – Тај Џонсон едногласна одлука (30–27, 30–27, 30–27).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО