Андреа Нисева остана без медал на ЕП во Грција, но по победата настапуваше повредена

Андреа Нисева не го повтори успехот од минатата година кога освои вронзен медал на ЕП во Капошвар, Унгарија. Сепак, причина за тоа е повредата што ја добила по првата борба на Европското првенество за У-15 во Лутраки, Грција, што се одржа изминативе денови (од 14 мај).

„Андереа Нисева во првото коло со борачка од Украина забележа победа 9-0, но, за жал, по борбата се жалеше на повреда на ребрата“, вели нејзиниот тренер од Олимпија Методи Сичков и додава:

„Во второ коло загуби од руска борчака 4-1, во репасажот со Унгарка изгуби 2-1. После борбата веднаш си заминавме, бидејки по мечот со Украинката два дена имаше страшни болки во пределот на ребрата. Но, таа сама одлучи да продолжи со натпреварите. Вчера се вративме, а денес е направен медицински преглед. Сега останува полека да ја закрепне повредата, здравје и сереќа и што побрзо да се врати душекот“.

Од Олмпија веруваат дека Андреа ќе освоеше медал да не беше повредата, а тоа го покжала со супериорноста над Украинката.

Ќе потсетиме дека штипјанката Нисева настапува за репрезентацијата на Бугарија, но од МОК даваат надеж дека таа може и да настапува и за Македонија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО