Андерсон Силва против Џејк Пол на 29 октомври?

25-годишниот Џејк Пол допрва треба да се бори со некој на негова возраст, но сега ќе се спротивстави на некој со негова големина.

Менаџерската компанија на Пол, Most Valuable Promotions, пред неколку години навести за најава за голема борба.

Постојаните гласини од неколку страни сугерираат дека тоа ќе биде Бразилецот Андерсон Силва.

Пол веќе има две победи над поранешните врвни борци на УФЦ – Бен Аскрен и Тајрон Вудли. Но и двајцата се во полусредна категорија и Пол имаше висинска предност пред нив. Сепак, Силва е поранешен шампион во средна категорија и се натпреваруваше во полутешка категорија.

Силва, исто така, ќе биде првиот ММА противник на Пол, кој е првенствено напаѓач – како еден од најдобрите кога доминираше во дивизијата помеѓу 2006 и 2012 година. Потоа нанижа 10 успешни одбрани на титулата и победи во 16 борби по ред – рекорд што не е соборен до ден-денес.

Сепак, треба да се додаде дека 47-годишниот Силва победи само на 1 од неговите последни 9 борби во УФЦ, губејќи ја титулата со нокаут од Крис Вајдман, а потоа ја скрши ногата во нивниот реванш во 2013 година. Неговата ММА кариера никогаш не тргнала после тоа, губејќи ја последната борба со TKO од Урија Хол во 2020 година.

Набргу потоа, сепак, Силва се префрли на боксот, каде што претходно имаше скор од 1-1. Минатата година забележа доминантни победи над Хулио Чавез Јуниор, а неколку месеци подоцна во првата рунда го нокаутира Тито Ортиз.

Така, Андерсон Силва се чини дека е далеку поопасен противник од Аскрен, кој беше главно борец без никакво удирачко искуство, и Вудли, кој беше многу слаб во стој во последните борби на УФЦ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО