Андерсон Силва и Тито Ортиз на бокс меч во септември

Во рингот ќе се сретнат ММА легендите на УФЦ, Андерсон Силва и Тито Ортиз. Ќе боксираат на гала вечерта во организација на Трилер фајт клуб на 11 септември.

Силва (46) беше ослободена од УФЦ кон крајот на 2020 година. Тој претрпе 3 последователни порази во кафезот и одлучи да се врати во боксот. Пајакот во јуни се соочи со Хулио Чавез Јуниор и го победи.

Така, Силва има скор 2-1 во бокс и е во серија од две последователни победи. Андерсон е поранешен шампион на УФЦ во средна категорија и се смета за еден од најголемите ММА борци што некогаш влегол во кафез.

Во меѓувреме, Ортиз е член на „Куќата на славните на УФЦ“ и поранешен шампион во лесна категорија. Тито нема искуство во бокс и ова ќе биде негово деби во рингот. Успеа да влезе во политиката, но не престана да се вклучува во скандали.

Ортиз забележа скор 21-12-1 во ММА. Тој е во серија од 3 последователни победи и последен пат го победи Алберто Дел Рио на крајот на 2019 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО