Андерсон Силва е овековечен со место во „Куќата на славните“

Андерсон Силва официјално ќе биде примен во Куќата на славните на УФЦ следното лето, дознаа организаторите пред да започне 286-тото издание на турнирот синоќа во Лондон.

Поранешниот шампион во средна категорија се пензионираше во 2020 година, откако загуби 7 од последните 9 борби. Пред тоа стана еден од најспектакуларните нокаутери во историјата на мешаните боречки вештини. Неговиот вкупен скор во кариерата е 34 победи (22 со нокаут) и 11 порази.

Покрај „Пајакот“ годинава во „Куќата на славните“ ќе влезат и Хозе Алдо и Јенс Пулвер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО