Амир Хан тврди дека договорил средба со Мани Пакијао

56

Поранешниот светски шампион Амир Хан вели дека се согласил да се бори со легендата  Мани Пакијао.

Пред еден месец, Британецот рече дека среќно ќе ја заврши кариерата против Филипинецот, а по победата над Били Ди минатиот петок, рече дека мечот ќе се одржи на 8 ноември во Саудиска Арабија. Според Хан, полуфиналната борба ќе се одржи во Ријад.

„Сакам средба со Мани Пакијао, се надевам дека ќе дојде во Саудиска Арабија. Очекувам тоа да се случи на крајот на годината. Овде се чувствувам многу удобно. Очигледно, новиот тренер ми помогна, Бонс Адамс. Работевме на стратегијата, малку забавувајќи го темпото наместо постојано да брзам. Видов сè, се уверив дека ги пласирам вистинските удари, ми беше многу пријатно тука“, рече Амир Хан на прес-конференцијата.

Штабот на Мани Пакијао се уште не го коментираше можниот меч, фокусирајќи се целосно на натпреварот со Кит Турман на 20 јули.