Аманда Нунеш е отворена за кариера во кечерството

Аманда Нунеш направи се во мешани боречки вештини (ММА).

Се смета за најдобра жена ММА борец на сите времиња, Нуњеш е единствената жена во спортот која има титули во две категории во исто време, моментално владее како кралица на Ултимејт фајтинг шампионатот (УФЦ) во полусредна и перо категорија. 35-годишната Нунеш можеше да се повлече пред неколку борби и сепак да биде на врвот за навивачите како најдобра.

Значи, што останува да се постигне? Во нејзиниот пост-ММА живот, Нуњеш ќе има многу можности во спортот, но една на која не се противи би можела да дојде во новата филијала на УФЦ Ворлд врестлинг ентертејмнт (ВВЕ), како борачка.

„Ако договорот е примамлив, зошто да не? Нунеш изјави за Њујорк пост за евентуално приклучување на ВВЕ. „Она што сакав да го направам во ММА веќе го направив – дури и повеќе отколку што мислев додека ја поминував целата моја кариера. Станав двоен шампион. Сакав само една титула – имам две… Јас сум толку среќна! што е следно? „Штом ќе завршам со УФЦ, ќе видиме. Сигурна сум дека сепак ќе ме гледате во спортот на овој или оној начин“.

Нунеш нема да биде првата поранешна шампионка на УФЦ во полусредна категорија што ќе направи скок од ММА во професионално борење. Еден од најголемите скокови во блиското минато го направи старата противничка на Нунеш, Ронда Русеј, која е дел од ВВЕ откако се повлече од ММА на почетокот на 2017 година по поразот во првата рунда со TKO од Нунеш на УФЦ 207 во декември 2016 година.

„Лавијата“ овој викенд ќе ја брани титулата во УФЦ против Мексиканката Ирене Алдана на УФЦ 289 во Ванкувер, Британска Колумбија, Канада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО