Александар Волкановски нема ништо против борбата за привремен шампион

77

Во перолесна категорија на УФЦ нема свежа крв. Александар Волкановски ја расчисти категоријата, а неодамна по четврти пат ја одбрани титулата шампион на УФЦ со нова победа против Макс Холовеј.

Тоа беше 25-та победа во кариерата на Австралиецот со македонско потекло (22-ра по ред) и 12-та во најголемата светска организација ММА.

Иако дивизијата има големи борци (Холовеј, Ортега, Родригез, Емет) и помлади кои допрва треба да се докажат, ретко кој може да го симне Волкановски од тронот.

Јаир Родригез и Џош Емет се појавуваат како кандидати за следниот предизвикувач, но никој навистина не верува дека можат да победат борец како Волкановски.

УФЦ размислува да организира борба за привремениот шампионски појас меѓу Родригез и Емет, но малкумина веруваат дека некој од нив може да му се закани на Александар.

А Волкановски, во недостиг на врвни предизвици, размислува да се пресели во лесна категорија и да се бори за титулата во таа дивизија.

„Нека се борат Емет и Родригез за појасот на привремениот шампион, немам ништо против додека се опоравувам од повредата. Тие ја заслужуваат таа борба. И двајцата се во позиција да добијат „шанса за титулата““, рече Александар Волкановски и додаде:

„Ќе биде послатко ако се борат за привремениот шампион. Постојано повторувам дека сакам да бидам што поактивна. Тие можат да се борат и јас ќе го направам тоа што треба да го направам. Дајте ми борба против победникот од тој меч за неколку месеци.

Шампионот во перо категорија ги откри и своите планови.

„Ако се биде во ред, би можел да се борам за шампионската титула во лесна категорија на почетокот на следната година, а ако договорат меч за привремен шампион во перо категорија, тоа ќе го направи нашиот меч уште поголем“, истакна Александар. Волкановски и подвлече:

„Ќе имам предизвикувач и сите ќе го извикуваат името на победникот од таа борба. А кога еден од нив ќе се бори со мене, тоа ќе биде уште еден голем натпревар. Немам ништо против УФЦ да организира борба за привремен шампион.