Александар Усик потпиша договор со украински фудбалски клуб

Светскиот шампион во тешка категорија на ВБА, ИБФ и ВБО, Александар Усик, потпиша договор со фудбалскиот клуб „Полисија“ од Житомир, објави веб-страницата на тимот.

Договорот на борецот кој го зеде бројот 17 е за една година, а деталите од договорот не се откриваат. Полисија минатата сезона го зазеде второто место во шампионатот во Втората украинска дивизија и се пласира во Премиер лигата.

Александар Усик има 36 години. Украинецот е олимписки шампион од 2012 година, како и поранешен апсолутен светски шампион во полутешка категорија. На 26 август во Вроцлав (Полска) Усик ќе одржи задолжителна одбрана на титулата против Британецот Даниел Дубоа.

Се очекува Усик да се соочи со Тајсон Фјури во 2024 година. Нивната борба ќе даде неприкосновен шампион во тешка категорија. Во оваа категорија немало апсолутен шампион повеќе од 20 години. Сè уште не е познато кога Усик ќе дебитира на теренот за Полисијата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Usyk. The Cat. Oleksandr (@usykaa)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО