Александар Карелин: ММА не е никаков спорт

Трикратниот олимписки шампион во борење во грчко-римски стил Александар Карелин говори за мешаните боречки вештини.

Најголемиот борач во грчко-римски стил на сите времиња верува дека ММА не е спорт, туку натпреварувачки систем. „Руската мечка“ смета дека ММА може само да ве научи како да мешате вотка со пиво.

„Што може да ги научи мешаните боречки вештини (ММА) помладата генерација? Тие можат да ги научат како да мешаат вотка со пиво. Сигурен сум дека тоа не е спорт. Очигледно ми е дека ова е натпреварувачи систем.

Федор Владимирович Емелијаненко направи многу за да ги имплементира најкоректните, најверните иновации од делот што се нарекува спектакл.

Но и овде зборуваат со јазикот на емисијата, што за мене е несфатливо. И ако Федија не беше добар во самбо, тој немаше да биде толку заканувачки добар во овие мешани боречки вештини.

Како можете да ги измешате вештините стекнати во џудо салата со вештините на борач или претставник на кјокушин?, рече Карелин на Јутјуб каналот на Оксана Кравцова.

Карелни е 9-кратен светски шампион (1989 – 1991, 1993 – 1995, 1997 – 1999 година), 12-кратен европски шампион, сребрен медал на XXVII Летни олимписки игри во Сиднеј (2000), младински светски шампион (1988 г. ), повеќекратен шампион на СССР и Русија.

За него се вели дека има 888 победи и 2 порази во борење.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО