Александар Илиќ не го продолжи договорот и го напушти КСВ

Српскиот борец Александар Илиќ (13-4) го напушти КСВ. Дебитираше во најсилната европска ММА организација во 2019 година против поранешниот олимписки борач Дамијан Јаниковски.

Полскиот борец доминираше во текот на мечот, а потоа на почетокот на третата рунда блесна одличниот висок удар (хај кик) на Илиќ, нокаутирајќи го противникот.

На КСВ 51 во Загреб загуби со задушување против Цезари Кесик, а потоа и од Михал Матерл, а во последниот настап го нокаутира Адријан Дудек во првата рунда.

„Сакам да им се заблагодарам на УФД спорт менаџмент и на мојот менаџер Иван Дијаковиќ за поддршката и можноста да се борат за најсилната европска организација КСВ. По истекот на првиот договор, не можевме да се договориме и да го продолжиме договорот за уште четири борби во КСВ.

Би сакал да им се заблагодарам на претседателот на КСВ, Мартин Левандовски, како и на Мациел Кавулски и Војслав Рисеиевски што ме донесоа во КСВ. Имав неверојатни моменти во таа организација.

Ми беше чест да влезам во кафезот на КСВ и да се борам пред полските и балканските навивачи. Дадов се од себе за да ги обезбедам најдобрите работи за организацијата и навивачите.

Благодарност до тимот, тренери, спаринг партнери, спонзори и семејството и пријателите. Наскоро ќе го објавам мојот следен потег и каде ќе ја продолжам кариерата“, напиша Александар Илиќ во објава на Инстаграм.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО