Аид Салихаси е петти на Европското првенство за кадети

Аид Салихаси (-46 кг) не успеа во борбата за бронзениот медал на Европското првенство за кадети во Сараево, Ерменецот Аракел Мовсесјан беше преголем залак за него.

Ерменецот славеше со 10-0 , додека вториот бронзен медал го освои Генади Диувењи од Молдавија побдувајќи го со 10-0 Томас Еп од Швајцарија.

На крајот Салихаси го освои петото место, што како пласман е успех.

Европски шампион стана Гиорги Гегелашвили од Грузија по победата над Магомед Абдурахманов од Русија со 5-2.

Ipon.mk/В.Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО