Абделазис: Махачев-Мек Грегор е една од најголемите борби во моментов

Конор Мек Грегор на 29 јуни треба да се врати во октагонот за време на главната борба на УФЦ 303 во Лас Вегас. Во борба во полусредна категорија ќе се соочи со Мајкл Чендлер. За жал, последните денови се почесто се зборува дека битката е во опасност. Се шпекулира дека УФЦ бара нов предводник додека Конор се пензионира.

Засега ова се само шпекулации и ништо официјално. Ако Конор навистина се бори со Чендлер, тогаш тој ќе бара шампионска борба. Конор ќе се обиде да ја врати титулата во лесна категорија која моментално ја држи Ислам Махачев. „Озлогласениот“ често го навредува Дагестанецот и со години е во непријателство со него и неговите луѓе.

Расправијата датира од борбата со Хабиб Нурмагомедов уште во 2018 година. Оттогаш Конор ги мрази Дагестанците и ја користи секоја прилика да ги навреди. Сега Али Абделазис дава зелено светло за нова борба со Ирецот и смета дека борбата со Махачев е една од најголемите во моментов.

„Човекот е огромна ѕвезда. Со историјата меѓу него и Хабиб и сега со Ислам, возбудата повторно ќе експлодира. Ова можеби е една од најголемите борби што можете да ги направите во моментов. Едно знам сигурно за Дана Вајт, тој сака пари и го сака бизнисот. Затоа УФЦ е толку голем сега со Дана, Хантер, Шон и Мик на чело.

Знаат како да ги приредат најголемите борби кои продаваат најмногу платени прегледи. Конор треба да се држи подалеку од алкохол и сериозно да се фокусира. Запомнете дека тој беше двократен шампион и има огромен талент, но дали напорната работна етика која го доведе до врвот се уште е таму?“, изјави Абделазис кој е менаџер на Ислам.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Islam_Makhachev (@islam_makhachev)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО