Маирис Бриедис заврши со боксот

Трикратниот шампион во полутешка категорија Маирис Бриедис за последен пат ги закачи ракавиците.

Летонецот ова го објави на социјалните мрежи и стави крај на својата 15-годишна професионална боксерска кариера.

„Време е да се збогуваш со рингот и да го затвориш ова поглавје од кариерата“, напиша Бриедис на X. „Огромна благодарност до сите што ме поддржаа на тој пат. Вашата вера, вашите извици и вашата љубов ме направија тоа што сум. Овој пат го одевме заедно. Фала за сè“!

Последниот меч на Бриедис се случи на главниот настан Тајсон Фјури против Александар Усик во мај, кога загуби од Џаи Опетаја во нивниот реванш за титулата во полусредна категорија на ИБФ.

39-годишниот боксер се пензионира со професионален скор од 28-3, 20 од тие победи се со нокаут, а ги освои титулите во полутешка категорија на ИБФ, ВБЦ, ВБО и магазинот Ринг.

Бриедис се натпреваруваше и на турнирот во лесна категорија на Светската боксерска суперсерија 2018 година, каде што загуби во полуфиналето од конечниот победник Александар Усик.