64-годишник се повлече од боксот како светски шампион

Љубовта кон спортот не може да се мери со пари. Не се мери со времето. Едноставно затоа што кога некој го сака она што го прави и му прави задоволство, возраста навистина станува само бројка.

Стив Ворд го докажа тоа. На 64 -годишна возраст, 6 дена пред да наполни 65 години, го освои Светското првенство на боксерски легенди. И се повлече од спортот како светски шампион во полутешка категорија!

Во 2017 година, Британецот беше официјално признат како рекордер во Гинисовата книга на рекорди за најстар активен професионален боксер кај мажите. Всушност, тој беше принуден да се повлече од својот омилен спорт, бидејќи правилата на Светското првенство на легенди не му дозволуваат да остане во рингот на 65 -годишна возраст!

Ворд, дедо на три внуци, ја освои титулата во полутешка категорија, победувајќи го 50-годишниот Адријан Парлогеа.

„Кога би можел повторно да поминам низ се, ништо не би променил. Овој успех ќе се види со многу насмевки, бидејќи јас ќе бидам единствениот светски шампион со пензионерска картичка за автобусот“, се пошегува Стив Ворд со себе.

Стив Ворд стана шампион 6 дена пред да наполни 65 години

Британецот вели дека можел да се откаже одамна, но не го сторил тоа поради љубовта кон боксот.

„Освојував титули порано, но никогаш светски титули. Можев да завршам порано, но не сакав да го правам со забелешка, бидејќи сум во рингот од мојата 9 -годишна возраст. Сакав да биде после меч. Сакав како светски шампион и среќен сум што успеав“, вели ветеранот.

Според најновите Гинисови рекорди, боксерот што го држи врвот е Алберт Хјуз Јуниор. На 14 декември 2019 година, тој влезе во рингот во Индијанаполис на возраст од 70 години и 234 дена. За жал, Американецот почина пред да се признае неговото достигнување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО