6 милиони Американци го гледаа Ерол Спенс како со нокаут го трасира патот кон титулата (ВИДЕО)

errol spence i bundu borba

Мисијата на Ал Хајмон да го претстави Ерол Спенс Јуниор како нова боксерска ѕвезда, постигна исклучителен успех.

26-годишниот левак минатиот викенд во Њујорк во 6 рунди го нокаутира 41-годишниот Италијанец Леонард Бинду (02/02/33, 12 КО) во меч за прв предизвикувач во ИБФ во велтер категорија.

Додека големите имиња кои се борат под покровителство на Премиерот шампионат во бокс имаат само просечна гледаност, Спенс (21-0, 18 КО) го гледаа рекорден број на гледачи за настанот на ПБЦ од нивниот почеток во март 2015 година.

Неделната борба ја следеа вкупно 6 милиони Американци, што е три пати повеќе од неговата последна борба во која го нокутираше поранешниот светски шампион Крис Алгиери во април.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО