Хабиб пред борбата: „Орелот“ е гладен и ќе лови

1003

Хабиб Нурмагомедов ќе ја брани титулата во лесна категорија за 10 дена во Абу Даби. Ќе се бори против привремениот шампион Дастин Пориер во главната борба на УФЦ 242. Таткото на шампионот Абдулманап Нурмагомедов ќе биде во неговиот агол за прв пат по  по повеќе години.

https://www.instagram.com/p/B1t7rTSFpPC/?utm_source=ig_embed

„Орелот“ сè уште нема пораз во ММА и доминираше над сите 27 борци со кои се бореше во текот на годините. Сега Хабиб има тежок ривал во лицето на „Дијамантот“, кој во полседните борби ги разби поранешните шампиони.

Нурмагомедов е сигурен во победата и е подготвен да лови затоа што е гладен:

„Орелот“ е гладен. Само едно нешто те прави мрзлив, а тоа е полниот стомак. Мојот стомак не е полн. Тоа е причината зошто морам да летам и да ловам. Ништо не е променето. Ќе го направам тоа што секогаш го правам. Ќе летам, ќе ловам и ќе фатам нешто “.